Ocieplenie drzwi zewnętrznych czy wymiana na nowe?
Drzwi zewnętrzne chronią dom przed utratą ciepła. Stanowią także pewnego rodzaju barierę między przytulną przestrzenią we wnętrzu a niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na dworze. Wraz z upływem lat tradycyjne skrzydła drzwiowe mogą tracić swoje właściwości izolacyjne. Co wtedy zrobić? Jak ocieplić drzwi zewnętrzne, aby dalej spełniały swoje funkcje, a kiedy lepiej je wymienić? W naszym poradniku podpowiadamy, na jakie modele warto wtedy postawić.
Z tekstu dowiesz się:
- Dlaczego ocieplenie drzwi jest ważne?
- Czym ocieplić drzwi wejściowe i jak to krok po kroku zrobić?
- Ocieplenie drzwi wejściowych nie spełnia swoich funkcji – jak sobie z tym poradzić?
Jak ocieplić drzwi zewnętrzne, aby nie wychładzać domu w okresie niższych temperatur? Na jakie materiały izolacyjne postawić? W poradniku podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku drzwi drewnianych i metalowych. Sprawdź też, które systemy od Reynaers Aluminium sprostają Twoim wymaganiom, gdy zdecydujesz się wymienić skrzydło na nowe.
Dobre ocieplenie drzwi zewnętrznych podstawą komfortowej temperatury w domu
W dobie wysokich rachunków za prąd i ogrzewanie wielu właścicieli nieruchomości ze szczególną troską dba o to, aby w domu zachować dobrą izolacyjnością termiczną. Ten ważny czynnik ma szczególne znaczenie nie tylko w przypadku okien, lecz także drzwi zewnętrznych. Odpowiednia konstrukcja takiego skrzydła w okresie jesienno-zimowym przekłada się na komfort domowników oraz na efektywność energetyczną całego budynku. Dobrze też wiadomo, że drzwi z niską izolacyjnością będą powodować utratę ciepła, co może przełożyć się na wzrost kosztów ogrzewania. Jak zatem je dobrze uszczelnić i ocieplić, a także czym to najlepiej zrobić?
Czytaj też: Współczynnik U: co oznacza izolacyjność termiczna dla Twojego projektu budowlanego?
Drzwi zewnętrzne – ocieplanie w kilku prostych krokach
Zastanawiasz się, jak ocieplić drzwi wejściowe drewniane lub metalowe? Możesz użyć do tego gąbki poliuretanowej o dobrych właściwościach termicznych, izolacyjnych, a przy okazji też akustycznych. Innym materiałem, który nadaje się do tego typu prac, są specjalne maty izolacyjne. Najtańszy, ale i najmniej estetyczny jest styropian. Powyższe materiały warto zabezpieczyć np. pikowaną tapicerką, aby wewnętrzna strona drzwi prezentowała się estetycznie i pasowała do wystroju wiatrołapu lub korytarza.
Ważnym elementem podczas ocieplania będzie również zainwestowanie w nowe uszczelki, które powinny znaleźć się wokół futryny, krawędzi drzwi i przy progach. Dzięki nim ograniczysz przedostawanie się zimnego powietrza do wnętrza domu i zminimalizujesz utratę ciepła. W tym przypadku sprawdzi się uszczelka piankowa, która zakryje szparę między dolną futryną a drzwiami. Warto także sprawdzić stan progu i w razie potrzeby wymienić go na nowy (np. z wypełnieniem termoizolacyjnym).
Ocieplenie drzwi zewnętrznych rozpocznij od zdjęcia skrzydła z zawiasów futryny, a następnie usuń wszystkie okucia. W kolejnym kroku zamontuj wybrany materiał izolacyjny. Zrób to w taki sposób, aby pokrył on całą powierzchnię drzwi. Pracę zakończ przykręceniem klamki i zamka oraz sprawdzeniem, czy skrzydło prawidłowo się zamyka i otwiera.
Sprawdź też: Jaka uszczelka do drzwi wejściowych? Sprawdź, czym powinna się wyróżniać?
Ocieplenie drzwi wejściowych nie pomogło? Czas wymienić je na nowe!
Czasami okazuje się, że podjęte próby ocieplenia drzwi wejściowych spełzają na niczym. Jeżeli np. drewniana futryna i skrzydło są wysłużone albo drzwi metalowe zostały trwale uszkodzone i nie spełniają już swojej funkcji izolacyjnej, najlepszym wyjściem może okazać się ich wymiana – np. na drzwi aluminiowe od marki Reynaers Aluminium. Modele, które znajdziesz w naszej ofercie, są solidne i funkcjonalne, dlatego bez problemu dobierzesz je do swojego projektu remontowego. Na jakie systemy warto zwrócić szczególną uwagę?
- MasterLine 8 – to gama drzwi, które są solidne i dobrze izolują ciepło. Do wyboru masz skrzydło panelowe lub przeszkolone. System MasterLine 8 został zaprojektowany pod kątem wygody, ma wysoką szczelność na wodę i powietrze oraz doskonałe parametry termiczne potwierdzone certyfikatem Passive House Institute. W ramach tego systemu znajdziesz drzwi w kilku poziomach izolacyjności (łącznie z najwyższym HI+). Dodatkowo drzwi spełniają wymagania klasy RC 3 w zakresie odporności na włamania. Do wybranego modelu bez problemu dobierzesz pasujące klamki i zamki.
- MasterLine 10 – naszą kolejną propozycją są drzwi zaprojektowane z myślą o właścicielach budynków energooszczędnych i pasywnych. Skrzydła drzwiowe MasterLine 10 występują w dwóch wersjach – przylgowej i bezprzylgowej. Te pierwsze sprawdzą się np. jako drzwi balkonowe. Modele z tego systemu mają wysokie parametry techniczne w zakresie przepuszczalności powietrza, izolacyjności termicznej i wodoszczelności. Drzwi zostały wyposażone w udoskonaloną przekładkę termiczną i nowoczesny system drenażu.
- ConceptSystem 77 – do tej grupy należą drzwi panelowe najwyższej jakości, które spełniają rygorystyczne standardy związane z bezpieczeństwem, stabilnością i izolacyjnością termiczną. W drzwiach zastosowano specjalne przekładki termiczne zapobiegające odkształcaniu się elementów konstrukcyjnych pod wpływem różnicy temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz.v
- SlimLine 38 – drzwi SlimLine 38 to szeroka oferta stylów i wariantów funkcjonalnych. Modele dobrze izolują i mają elegancki, stalowy wygląd oraz smukłe profile. Ich głębokość pozwala na zastosowanie podwójnego albo potrójnego szklenia, dzięki czemu drzwi utrzymują wysoką izolacyjność. Będą pasować zarówno do nowych budynków, jak i tych, które wymagają renowacji.
Jeżeli Twoje drzwi zewnętrzne nie spełniają swoich podstawowych funkcji, a przez niedocieplone skrzydło rachunki za ogrzewanie z roku na rok stają się wyższe, czas pomyśleć o wymianie stolarki na nową. Mamy nadzieję, że spośród dostępnych systemów Reynaers Aluminium udało Ci się znaleźć rozwiązanie technologicznie dopasowane do Twoich potrzeb, aby we wnętrzu domu już nigdy nie wiało chłodem.
Przeczytaj także: Odkryj nasze różne typy drzwi aluminiowych