Empire House w Londynie
Pofabryczny budynek, w dzielnicy zlokalizowanej na wschód od londyńskiego City, po renowacji zamienił się w nowoczesną, pełną światła przestrzeń biurową i co-workingową. W trakcie prac odtworzono detale fasady zaprojektowanej w stylu art déco, w tym między innymi duże okna o charakterystycznych podziałach. Wnętrza mają nowoczesny, industrialny charakter.
Empire House znajduje się tuż koło Whitechapel i Aldgate, pełnych życia londyńskich dzielnic wypełnionych sklepami, barami i restauracjami. Powstał w 1934 roku według projektu Hume’a Victora Kerra. Jego geometryczna forma i przemyślana dekoracyjna fasada są bardzo charakterystyczne dla art déco – mimo różnicy skali i funkcji widać pokrewieństwo z nowojorskim Empire State Building.
Początkowo w Empire House działała fabryka odzieżowa. Świetna lokalizacja i ciekawa architektura sprawiły, że dziś idealnie nadaje się na przestrzeń biurową dla branży kreatywnej. Projekt renowacji przygotowała polska pracownia Medusa Group, pod przewodnictwem Przemo Łukasika i Łukasza Zagały, we współpracy ze studiem Susan Walker Architects. Detale w stylu art déco połączono z nowoczesnymi i minimalistycznymi rozwiązaniami.
Stylowo i industrialnie
Budynek składa się z pięciu kondygnacji o powierzchni użytkowej około 1,4 tys. m2. Wnętrza mają industrialny charakter. Nie maskowano instalacji ani stalowych i betonowych słupów konstrukcyjnych, wyeksponowano oryginalne płytki i odsłonięto cegły na ścianach, wykorzystano proste, nawiązujące do przemysłowego oświetlenie. Przestrzeń na piętrach nie jest podzielona ścianami (wydzielono jedynie pomieszczenia gospodarcze).
Światło
Trzy górne piętra mają okna wychodzące na dwie strony budynku. Architekci wybrali system okienny Slim Line 38 Cubic firmy Reynaers Aluminium, który ze względu na kształt profili doskonale naśladuje wygląd dawnych stalowych okien i jest często stosowany przy wymagających renowacjach. Część kwater zamontowana jest na stałe, część to otwierane do wewnątrz okna.