7even Tuinen
„Na miejsce można dostać się pieszo z centrum Leuven,” wyjaśnia architekt John Eyers opisując projekt. „Pierwszym pytaniem, jakie sobie zadaliśmy było: jaki rodzaj budynku stworzyć, aby ponownie włączyć to miejsce w życie miasta? Jak przekształcić starą fabrykę w przyjazne miejsce do życia? Istotną rolę odgrywa tu droga publiczna, biegnąca przez kompleks, jak również odejście od tworzenia miejsc parkingowych na powierzchni, a w ich miejsce, stworzenie serii zielonych dziedzińców i ogrodów; stąd też nazwa: 7even Tuinen, lub „Siedem Ogrodów” (ang. 7even Gardens)”. Kompleks fabryczny powstał w roku 1879, a następnie był wielokrotnie rozbudowywany. Wiele budynków zostało zburzonych, aby stworzyć miejsce na ogrody. Ogrody tepowstały wokół trzech odnowionych budynków oraz nowo wybudowanego bloku. „W pewien sposób ożywia on teren wewnątrz,” wyjaśnia Eyers. Z tego właśnie względu, project łączy wiele funkcji: biura, inne lokale biznesowe oraz apartamenty o wielkości od 50 do 200 metrów kwadratowych, z niezwykle wysokimi sufitami oraz mnóstwem światła słonecznego, wpadającego do wnętrza.
Industrialny wygląd
Przyjmując perspektywę rozwoju miasta, Eyers poszukiwał nowego dynamizmu, jednocześnie starając się zachować oryginalny charakter budynku. „Pozostawiliśmy istniejącą konstrukcję kolumnową oraz elementy techniczne w sposób jak najbardziej widoczny, aby nie rezygnować z industrialnego charakteru budynku, a wręcz przeciwnie, aby go jeszcze bardziej podkreślić. W gruncie rzeczy, to właśnie wyróżnia go na tle nowo powstałych projektów, to właśnie jest powód, dla którego ludzie wybierają to miejsce.” Zdecydowano się na system Reynaers CS 38-SL, aby stworzyć imitację oryginalnych stalowych ram okiennych. „Profile tego systemu są bardzo smukłe, mają jedynie 40 mm grubości, a przy tym spełniają wszystkie współczesne wymogi dotyczące na przykład oszczędności energii,” wyjaśnia Sophie Hayen, która jako kierownik projektu z firmy Kumpen będącej głównym wykonawcą, odpowiadała za wykonanie prac konstrukcyjnych. Profile zostały specjalnie ulepszone i dostosowane do potrzeb tego projektu. System Reynaers CS 77 wykorzystano w nowo wybudowanej części kompleksu, został on zastosowany do konstrukcji szklanej okładziny elewacji lokali na poddaszu.
Główne wyzwanie
Siedem Ogrodów był projektem złożonym, obejmował prace remontowe, konstrukcję nowego budynku oraz stworzenie podziemnego parkingu. Hayen wyjaśnia: „Lokalizacja w centrum miasta przysparzała problemów logistycznych, związanych z dostarczaniem i wywożeniem materiałów budowlanych. Dodatkowo, jeśli chodzi o prace remontowe, zawsze pojawiają się niespodziewane trudności, z którymi trzeba sobie radzić na bieżąco. Na przykład, zmagaliśmy się z poziomami budynków. Po dokonaniu pomiarów, koniecznych do połączenia konstrukcji z nowo powstałym budynkiem, okazało się, że pomiędzy nimi wciąż było odrobinę zbyt dużo luzu. W projekcie, w trakcie realizacji, dokonywano wielu zmian. Największym wyzwaniem było znalezienie rozwiązania problemu oraz wprowadzenie zmian w sposób jak najlepszy i jak najbardziej skuteczny, a także trzymanie się początkowego harmonogramu prac.
Jesteśmy dumni, iż sprostaliśmy tym wyzwaniom. Na uwagę zasługuje również końcowy efekt wizualny: apartamenty są idealnie wykończone, a sama fasada jest ogromnym sukcesem.” „Są jeszcze ogrody,” przypomina Eyers. „Powstał plac w stylu angielskim, z ławkami i restauracyjkami, a także bardzo efektowne stalowe tarasy kawiarniane. Obszar ten ma bardzo zróżnicowany charakter – to świat sam w sobie. Obecnie ludzie chcą mieć możliwość spędzania czasu na zewnątrz w miłym, osłoniętym miejscu. Nie chcą czuć się jak na zatłoczonej, ruchliwej ulicy. Taki projekt pozwala czuć się jak w domu, będąc w centrum miasta.”
This profile is very slender while still satisfying all modern requirements with regard to matters such as energy conservation
JASPER-EYERS ARCHITECTS
Architect John Eyers urodził się w Leuven, w Belgii w 1961. Studiował architekturę na ówczesnym uniwersytecie nauk stosowanych, obecnie jest to Wydział Architektury, Kampus Sint-Lucas Bruksela, Uniwersytetu KU Leuven. John Eyers oraz Jean-Michel Jaspers wspólnie prowadzą firmę, którą Jaspers założył w 1960. Posiadając zespól 120 pracowników, architekci pracują nad wieloma zleceniami pochodzącymi z Brukseli, Leuven i Hasselt. W ostatnich latach, firma zaczęła działać na arenie międzynarodowej, wchodząc na rynek Europy Wschodniej, Chin i Rosji. :Projektowanie komunikatywnej, przyjaznej dla ludzi i ekologicznej architektury, która koncentruje się na społeczeństwie, kontekście i środowisku” jest celem Johna Eyers.
KUMPEN NV
Sophie Hayen urodziła się w 1983. Studiowała na uniwersytecie KU Leuven, zdobywając najpierw w 2006 tytuł Magistra Inżyniera z dziedziny Architektury, a następnie, w 2008, tytuł Magistra Inżyniera z dziedziny Budownictwa. Swoją karierę zaczynała jako kierownik projektu w Probam. Od 2011 pracuje ona jako kierownik projektów budowlanych w Kumpen, firmie deweloperskiej i budowlanej, zajmującej się projektami infrastrukturalnymi. „Budownictwo codziennie stawia przed nami nowe wyzwania. Moim celem jest połączenie jakości, dobrego planowania, bezpieczeństwa i zadowolenia klienta, aby osiągnąć udany efekt końcowy.”
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- Couwenberg-Schellens
Fotograf
- Philippe Van Gelooven
- Yvan Glavie
Inny interesariusz
- Archimedes NV (Biuro konstrukcyjne)
- Willemen-Kumpen (General contractors)
- Vander Elst Vastgoed NV (Investors)
- Jaspers-Eyers & Partners (Project managers)
- Kirsten Hannema (Authors)