Fenix I w Rotterdamie
Dzięki pionowej nadbudowie wykonanej ze stali i betonu umieszczonej ponad stuletnim magazynem portowym Fenix I stał się nowym punktem orientacyjnym w Rotterdamie. Niekonwencjonalna i unikalna konstrukcja stalowa o wadze 1,5 mln kg łączy w sobie stare i nowe. Dawny magazyn został przebudowany i obecnie mieści obiekty gastronomiczne, teatr i punkty handlowe. Nad nim góruje nowo wybudowana powierzchnia mieszkalna składająca się z 200 apartamentów.
Fenix I jest jedną z najbardziej intrygujących budowli w rotterdamskiej dzielnicy Katendrecht: w jaki sposób gigant ze szkła, stali i betonu umieszczono nad stuletnim budynkiem portowym? Ceglane ściany tej monumentalnej budowli nie byłyby przecież w stanie unieść istniejącego obciążenia. A jednak, nowa nadbudowa o nie mniej niż dziewięciu kondygnacjach mieszkalnych i bez widocznych podpór, łączy się z magazynem w niewidoczny dla oka sposób. "Przez stary budynek przeprowadzono prawie czterdzieści stalowych kolumn" - wyjaśnia Robert Winkel z Mei Architects & Planners. "Na szczycie stalowej konstrukcji umieszczono "blat", na którym wzniesiono nową betomową nadbudowę z wykorzystaniem dźwigarów kratowych. Biorąc pod uwagę konstrukcję, w zasadzie mamy do czynienia z dwoma oddzielnymi budynkami. Do budowy zużyto łącznie 1,5 mln kg stali."
Fenix I Rotterdam wyraźnie łączy stare i nowe materiały, w tym nowe stalowe słupy ze starymi betonowymi. W historycznym froncie magazynu zachowano oryginalne otwory i wyposażono je w współczesne okna Reynaers Aluminium SlimLine 38. Eleganckie i wyrafinowane, te wysoce izolowane okna doskonale pasują do tego masywnego i trudnego do ogrzania budynku.
Na pierwszy rzut oka współczesne Lofty wydają się unosić nad starym ceglanym budynkiem. Jednak przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz, że są one wspierane przez ogromną stalową konstrukcję stołu. Ważący 1,5 miliona kilogramów ten masywny, wytrzymały system łączy stare i nowe sekcje Fenix I poniżej i powyżej. Robert Winkel, architekt i dyrektor generalny Mei Architects & Planners, wybrał rozwiązania aluminiowe, aby zrekompensować ciężką konstrukcję stalową: „Zdecydowaliśmy się na aluminiową stolarkę zewnętrzną, aby zmniejszyć obciążenie. Dodatkowo wytrzymałe aluminium ma jakość konstrukcyjną.”
Ta „jakość konstrukcyjna” to łatwa integracja i elegancki wygląd naszego systemu ConceptWall 50. Rozwiązanie ze szklanej ściany osłonowej zapewniało projektantom ogromną swobodę i maksymalną przejrzystość w pracy, czego wynikiem jest przewiewna, a jednocześnie wysoce izolowana fasada budynku.
Rozwiązanie firmy Reynaers Aluminium umożliwiło nam poszerzenie górnej części tych specjalnie zaprojektowanych profili U, dzięki czemu mogliśmy dostarczyć wsporniki „daydream”.
Projekt, z którego powstają marzenia
Mieszkańcy wszystkich loftów cieszą się jasnymi i przestronnymi wnętrzami, dzięki szklanym elewacjom z lekkimi aluminiowymi otwieranymi otworami wentylacyjnymi. Na przykład rozwiązania ConceptPatio 130-Lift & Slide łączą każdy loft z balkonem za pomocą jednego ruchu ręki. Ponad minimalistycznymi systemami przesuwnymi architekci wprowadzili solidne stalowe profile U w szklanych ściankach balkonów. Rezultatem jest schludna geometryczna fasada.
Involved stakeholders
Wykonawca konstrukcji aluminiowych