Siedziba Pivexin Technology
Holistyczna fasada dla złożonego budynku
Zaprojektowany przez pracownię MUS Architects budynek firmy Pivexin Technology w Babicach koło Raciborza, jest prostym, a jednocześnie spójnym i pięknym obiektem, łączącym różne funkcje i skalę. Kluczowym elementem projektu jest wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy przeszklonymi i pełnymi elementami. Wnętrza budynku są zalane naturalnym światłem.
Dwie różne funkcje w prostopadłościennej bryle
Projekt głównej siedziny Pivexin Technology uwzględnia różne funkcje, wynikające ze zróżnicowanej aktywności przedsiębiorstwa. W jednej bryle połączono budynek biurowy z zapleczem socjalnym oraz halę magazynową z częścią produkcyjną. Budynek jest krajobrazową dominantą, dobrze widoczną od strony ruchliwej ulicy Gliwickiej i stał się charakterystycznym znakiem w przestrzeni.
Miejska forma i architektoniczny rozmach
Przestrzeń biurowa zajmuje frontową część budynku i jest dostępna bezpośrednio od strony głównego parkingu. Recepcja o podwójnej wysokości i lobby zapraszają gości do budynku. Dzięki dużemu świetlikowi lobby stało się spektakularną, otwartą przestrzenią, rozjaśnioną naturalnym światłem. Z tego miejsca przechodzi się do sali konferencyjnej i przestronnych pomieszczeń biurowych.
Pomiędzy biurową a przemysłową częścią budynku umieszczono pomieszczenia techniczne i socjalne, dostępne od strony magazynowej. Magazyn i część produkcyjną wydzielono w jednej dużej przestrzeni, która jest podzielona na dwie sekcje: produkcyjną i wysokiego składowania.
Zarówno biuro, jak i część przemysłowa są dostępne od zachodniej strony, od centralnej części zajmowanego przez budynek terenu.
Fasada jako element unifikujący
Zewnętrzna "skóra" bryły jest czarna w obu częściach obiektu. Dwie sekcje mimo jednolitego koloru różnią się wizualnie. Fasada biurowa jest mocno przeszklona, otwarta i tak zaprojektowana, żeby stworzyć wrażenie trójwymiarowości. Pionowe pilastry i poziome gzymsy podkreślają reprezentacyjny charakter frontu budynku. Dla kontrastu, elewacja części przemysłowej jest bardziej zamknięta, prosta i skromna, tak by podkreślić industrialny charakter i funkcję tej sekcji budynku.
Indywidualne rozwiązania
Podejście do projektu wnętrz obejmuje indywidualne rozwiązania. Najbardziej widocznym „szytym na miarę” rozwiązaniem dla tego obiektu było wykorzystanie systemu CI45 bez pionowych profili. System CI45 dzięki możliwości instalacji wypełnień z obu stron znacznie ułatwił, a w przypadku kilku trudno dostępnych miejsc okazał się niezbędny do kompleksowej realizacji obiektu. – System CI 45 pozwolił również spełnić jedno z kluczowych założeń projektu, wprowadzając maksimum światła w części biurowej – mówi Grzegorz Potyrała, Dyrektor Regionalny ds. Projektów w Reynaers Aluminium.
Wyzwaniem realizacyjnym było zastosowanie szyby laminowanej w balustradach, składającej się z szyb hartowanych o łącznej grubości prawie 20 mm. Skutkowało to znaczną wagą szyb i wymagało użycia wewnątrz budynku miniżurawia.
Wybrane systemy fasadowe zapewniły nie tylko dostęp naturalnego światła do wnętrz, ale również przekraczają stawiane jej projektowo wymagania. Dla większości fasad słupowo-ryglowych udało się uzyskać parametr Ucw=0,6 W/m2K przy zastosowaniu szyb Ug=0,5 W/m2K.
Holistyczne podejście
Siedziba Pivexin Technology, spójna dzięki wyrazistej fasadzie, jest przykładem holistycznego podejścia do wyzwania projektowego. Łącząc dwa obiekty o różnych zadaniach i odmiennych wymaganiach, architekci stworzyli złożony organizm o funkcjonalnym, spójnym designie.