- Nuno Ferreira Capa
Urbo Business Center
Centrum Biznesowe Urbo w Porto przyciąga uwagę swoją niezwykłą fasadą. Architektura centrum jest nie tylko awangardowa, ale również funkcjonalna. Architekt, Nuno Capa, zadbał o wizualną płynność formy, maksymalny dostęp światła dziennego na każdym piętrze i o to, by wnętrza można było łatwo dostosować do potrzeb różnych użytkowników.
Założenia i wyzwania projektu
Centrum Biznesowe Urbo powstało w Porto, drugiej co do wielkości po Lizbonie metropolii w Portugalii. Stoi na działce o powierzchni 6 000 m2, otoczone przez ulice i chodniki i ma 8 kondygnacji. 6 z nich zajmują biura, dwie najniższe przeznaczono na parking – w sumie dostępne jest tutaj 25 000 m2 powierzchni całkowitej.
Podstawowym założeniem dla architekta było jak najlepsze wykorzystanie powierzchni. Budynek trzeba było zaprojektować z myślą o elastycznym zagospodarowaniu przestrzeni biurowej pod kątem pojedynczych najemców, ale również z opcją dostosowania na potrzeby wielu firm o zróżnicowanych potrzebach.
Nie mniej ważne były wytyczne, żeby konstrukcja i zastosowane materiały nie powodowały komplikacji w trakcie budowy. Dlatego architekt unikał elementów projektowanych czy wykonywanych specjalnie na potrzeby tego budynku i szukał standardowych rozwiązań, które jednocześnie dawały możliwość stworzenia unikalnej, ciekawej architektury.
Żeby osiągnąć swój cel, starannie wybierał elementy konstrukcji i wykończenie fasady. Ściśle współpracował z producentem stalowych elementów, firmą Bysteel FS i Reynaers Aluminium, korzystając również z przewodników po zrównoważonych rozwiązaniach i praktykach i starając się je zastosować w fazie projektowej i realizacyjnej.
Lokalizacja i organizacja budynku
Urbo jest otoczony chodnikami, które są szersze od strony północnej i południowej i tam właśnie zlokalizowano dwa wejścia, umieszczone po przeciwnych stronach budynku. Oba prowadzą do szerokiego na 24 metry foyer, które tworzy główną oś centrum. Tutaj też jest przejście do dwóch rozjaśnionych świetlikami pionów komunikacyjnych z klatkami schodowymi i windami.
Takie rozwiązanie przestrzenne łączy poszczególne piętra, przestrzenie biurowe i techniczne, tworząc relacje pomiędzy różnymi grupami użytkowników. Główne trasy komunikacyjne funkcjonują jak centralny system nerwowy i prowadzą na kolejne poziomy.
Fasada jak skóra
Kluczowym elementem budynku jest ściana osłonowa CW 50 Reynaers Aluminium (w połączeniu z drzwiami CS 59-Pa-CD), zintegrowana z siatką pionowych i poziomych elementów wykonanych ze stali połączonej z betonem. Zewnętrzne elementy osłaniają wewnętrzną konstrukcję i system rynien, ale przede wszystkim – tworzą efektowną, elegancką „skórę” budynku.
Końcowy efekt to uderzająca, graficzna i efektowna siatka na fasadzie, symbioza pomiędzy odważnym designem a praktycznymi zaletami. Centrum biznesowe Urbo pokazuje, że budynek możemy być niezwykły wizualnie i jednocześnie funkcjonalny i łatwy do adaptacji pod kątem różnych potrzeb najemców.
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Architekt
- Nuno Ferreira Capa
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- bysteel
Fotograf
- João Morgado
Inny interesariusz
- DST Real Estate (Investors)