Regulacja drzwi zewnętrznych – jak to zrobić?
Drzwi zewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów Twojego domu lub mieszkania. Dzięki nim nie dochodzą do Ciebie odgłosy z klatki lub ruchliwej ulicy. To jednak nie wszystko! Skrzydło pełni przede wszystkim ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego, dlatego tak ważna jest regulacja drzwi zewnętrznych aluminiowych. Co zrobić, żeby nie szurały i nie skrzypiały? Wyjaśniamy to w artykule!
Z tekstu dowiesz się:
- Kiedy jest potrzebna regulacja drzwi zewnętrznych?
- Pozioma regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych aluminiowych – co robić krok po kroku?
- Jak wygląda pionowa regulacja skrzydła aluminiowego?
Drzwi zewnętrzne są wizytówką mieszkania lub domu i jednym z najważniejszych elementów zapewniających domownikom bezpieczeństwo i izolację cieplną. Czasami jednak pojawiają się problemy, takie jak ocieranie skrzydła o framugę, trudności z domykaniem lub utrata szczelności. W takich sytuacjach konieczna jest regulacja drzwi zewnętrznych. Sprawdź, jak krok po kroku naprawić taką usterkę.
Regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych – co sugeruje, że potrzebna jest naprawa?
Drzwi, które nie są odpowiednio wyregulowane, mogą prowadzić do szybszego zużycia zawiasów, utraty szczelności, a także problemów z bezpieczeństwem (np. trudniejszego zamykania zamka, co złodziejom ułatwia włamanie). Z pewnością szybko zauważysz, że skrzydło aluminiowe wymaga naprawy. Najczęściej drzwi:
- ocierają o framugę, próg lub rysują podłogę w korytarzu lub łapaczu wiatru,
- skrzypią przy otwieraniu i zamykaniu, stawiając przy tym wyczuwalny opór,
- powodują przeciągi,
- nie izolują dobrze zapachów i hałasów,
- przepuszczają wiązki światła z zewnątrz.
Przed rozpoczęciem regulacji drzwi aluminiowych oceń, w którym miejscu występuje problem. Kolejny krok to skompletowanie potrzebnych narzędzi i akcesoriów do naprawy. Oprócz poziomicy na pewno przydadzą Ci się jeszcze:
- klucz imbusowy,
- śrubokręt,
- śruba metryczna,
- kartka papieru (do wykonania testu szczelności po naprawie),
- olej lub smar do zawiasów.
-
Drzwi zewnętrzne z aluminium mogą mieć różne typy zawiasów. Najczęściej spotykane są modele 3D. Zanim przystąpisz do naprawy, warto zapoznać się z ich konstrukcją, a w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą, który pomoże Ci w prawidłowej regulacji.
-
Przeczytaj także: Jak sprawdzić straty ciepła w budynku?
Pozioma regulacja drzwi zewnętrznych aluminiowych krok po kroku
Naprawę zawiasów w drzwiach z aluminium rozpocznij od sprawdzenia, czy skrzydło dokładnie przylega do ościeżnicy. Przy okazji warto także przyjrzeć się uszczelkom, które mogą być zabrudzone i zużyte.
Aby wyregulować drzwi w poziomie, zdejmij skrzydło i usuń z zawiasów aluminiowe osłony. Następnie zacznij odkręcać lub dokręcać śrubę za pomocą klucza imbusowego. Na koniec z pomocą poziomicy sprawdź, czy skrzydło jest dobrze wyregulowane. Pamiętaj, aby regulując dolny zawias, podkręcić także śrubę w górnym, by ciężar drzwi rozłożył się po równo.
Sprawdź też: Jak i czym myć aluminiowe okna i drzwi?
Zawiasy drzwi zewnętrznych – regulacja w pionie
Jeżeli chcesz opuścić albo podnieść drzwi, musisz je wyregulować w pionie. W tym przypadku najpierw zamknij skrzydło i usuń osłonę zawiasu. Teraz możesz zacząć obracać śrubę. Obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara podniesie lekko drzwi. Aby je opuścić, kręć w przeciwnym kierunku. Najlepiej zacznij regulację od dolnego zawiasu. Jeśli skrzydło będzie skrzypiało, możesz dodatkowo na sam koniec przesmarować zawiasy.
Czasami potrzebna jest też regulacja docisku w drzwiach aluminiowych. Obrót zgodny ze wskazówkami zegara „doklei” skrzydło do ościeżnicy. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, wsuń kartkę papieru między drzwi a ościeżnicę. Jeżeli przy wyciąganiu papieru poczujesz opór, naprawa się udała!
Czytaj również: Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?
Regulacja drzwi zewnętrznych to zadanie, które można wykonać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. Wystarczy dokładnie zidentyfikować problem i odpowiednio wyregulować zawiasy. Jeśli masz drzwi zewnętrzne Reynaers Aluminium (np. model MasterLine 8 z ukrytymi zawiasami lub MasterLine10 – w wersji przylgowej lub nie), możesz liczyć na ich trwałość, funkcjonalność i łatwość w obsłudze. Pamiętaj, że regularna regulacja drzwi to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo domowników, zatem – do dzieła!