Cykl życia aluminium
Kluczowym krokiem w projekcie ekologicznego budynku jest wybór zrównoważonych materiałów. Na szczęście analiza cyklu życia (LCA) może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedzialnego rozwiązania. Jak działa ta metoda? I co mówi o możliwości recyklingu aluminium? Dowiedz się tutaj.
Analiza cyklu życia ocenia wpływ produktów na środowisko w ciągu całego ich życia, od surowca do ostatecznego usunięcia - czyli tego, co nazywamy "końcem życia". W obecnej branży budowlanej możliwość recyklingu stała się bardzo ważnym tematem, ponieważ firmy zaczynają oceniać cykl życia swoich podstawowych materiałów. W tym miejscu skupiamy się na głównym składniku naszych rozwiązań okiennych, drzwiowych i ścian osłonowych: aluminium.
Analiza cyklu życia aluminium
Dane prowadzą do wiedzy. Dlatego też AluEco, fundacja promująca zrównoważony rozwój i możliwość recyklingu w branży budowlanej, zleciła przeprowadzenie badania na temat właściwości środowiskowych aluminiowych elementów fasadowych. Badanie oparte jest na metodzie LCA i zostało przeprowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Przemysłu Okien Metalowych i Fasad (VMRG) oraz Stowarzyszeniem Przemysłowej Obróbki Powierzchni Holandia (ION).
AluEco i jego partnerzy przeprowadzili analizę cyklu życia profili aluminiowych zarówno dla powlekanych proszkowo, jak i anodowanych. Co się okazało? Żywotność aluminiowych elementów fasadowych wynosi co najmniej 75 lat, a co najmniej 95% z nich można odzyskać w procesie recyklingu. Teoretycznie oznacza to, że elementy fasadowe mogą mieć całkowity okres użytkowania wynoszący 1500 lat!
Żywotność fasad aluminiowych wynosi 75 lat i w co najmniej 95% nadają się one do recyklingu.
Co to oznacza dla specjalistów z branży budowlanej? Na przykład ten zatwierdzony raport może być wykorzystany do określenia ratingu, który jest procedurą certyfikacji środowiskowej budynków. Ponadto architekci, doradcy budowlani lub producenci mogą przeprowadzać obliczenia i opracowywać rozwiązania projektowe, mając na uwadze precyzyjne właściwości środowiskowe elementów fasadowych wykonanych z aluminium.
Możliwość recyklingu bez końca
Oprócz estetycznych, niezwykle trwałych i energooszczędnych właściwości, aluminium oferuje również doskonałe wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju i możliwości recyklingu. I w przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych, aluminium nie traci swoich właściwości w procesie recyklingu.
W firmie Reynaers Aluminium stale poszukujemy innowacyjnych sposobów poprawy możliwości recyklingu naszych produktów - bez utraty na jakości. Na przykład, dzięki recyklingowi jak największej ilości złomu aluminiowego, możemy łatwiej zamknąć cykl życia aluminium i tworzyć nowe profile okienne i drzwiowe z materiałów pochodzących z recyklingu, o wysokiej jakości i trwałości, na zawsze. To jest właśnie cyrkularność w najlepszym wydaniu.
Prawa autorskie
Dom prywatny Stavelot 1 - Crahay & Jamaigne Architectes (architekci), Laurent Brandajs (fotograf)
Riparo in Bellavista - Daniele Baiotto & Marco Mancini - Meow Architettura (architekci); Laura Cantarella (fotograf)