- Sobrellano Arquitectos
Ambar Engineering & Innovation Centre
Budynek nowego centrum badań i innowacji Ámbar Telecomunicaciones, to typowy przykład futurystycznej architektury, której nie udałoby się zrealizować bez użycia nowoczesnej technologii komputerowej i specjalistycznych aplikacji do renderingu i wizualizacji. Obiekt, który na pierwszy rzut oka wydaje się być tylko wymysłem ludzkiej wyobraźni wspomaganej komputerową animacją powstał w hiszpańskim mieście Santander, położonym nad Zatoką Biskajską. Budynek stanowi niekonwencjonalna bryła, gdzie złudzenie głębi jest uzyskane przez zastosowanie nieregularnie przecinających się linii i płaszczyzn.
Bryła budynku posiada bardzo plastyczną i niespotykaną formę, zaprojektowaną tak, żeby sprawiała wrażenie zdecydowanie większej niż rzeczywiste 2000 m² powierzchni użytkowej. Choć obiekt ten sprawia wrażenie zabawnego ćwiczenia z geometrii, jego wykonanie nie miało nic wspólnego z dziecięcą zabawą. Wszyscy partnerzy, którzy uczestniczyli w procesie projektowania i wykonania tego budynku, musieli wykonywać powierzone im zadania z zachowaniem niezwykłej precyzji i szczególnej staranności. Producent, firma Bellapart S.A.U. z katalońskiego miasta Olot, jest znany z podejmowania trudnych wyzwań. Tak było i w tym przypadku. W porozumieniu ze znaną w Hiszpanii pracownią architektoniczną Sobrellano, przy użyciu nowoczesnych technologii obliczeniowych i wsparcia biura inżynieryjnego Strain, udało się sprostać realizacji trudnej budowy.
Ta trójwymiarowa bryła składająca się z elewacji nachylonych pod różnymi kątami to siatka wykonana z profili rurowych konstrukcji wsporczej, na której poprzez specjalne elementy łącznikowe zamocowano aluminiowe profile Reynaers systemu CW 60. Początkowo miały być zastosowane profile CW 50, jednak dla zapewnienia większej sztywności (mając na uwadze elementy, których długość dochodziła do 3m ) wybrano system o wyższych parametrach technicznych. Na podstawie obliczeń wykonanych przez biuro Strain, do wykonania fasady firma Reynaers dostarczyła profile CW 60-SC. W ostatecznej wersji projektu każde pole konstrukcji, a w związku z tym każde przeszklenie, ma inne wymiary. Elewacja budynku została wyposażona w szkło zespolone klejone strukturalnie w częściach płaskich i w narożnikach, w taki sposób, że udało się ukryć wszelkie odwodnienia i kanały wentylacyjne. Dla podkreślenia lekkości i spójności bryły budynku w aluminiowo-szklanych fasadach zastosowano drzwi wykonane na bazie aluminiowego systemu Reynaers CS77 z ukrytymi zawiasami. W nocy budynek Ambar nabiera większej głębi i wygląda niczym ogromny, szklany głaz wyłaniający się z ziemi. Światło płynące z wnętrza bryły prześwietla siatkę profili aluminiowych i stalowych wyglądających jak pajęczyna. Wspomniane rozwiązania w systemie CW 60 z zabezpieczeniami szklenia przy pomocy listew dociskowych i maskujących, daje efekt cienkich połączeń pomiędzy dużymi taflami szklanymi.
Jak widać na załączonych zdjęciach obiekt był nie lada wyzwaniem dla wszystkich partnerów przedsięwzięcia. Dobry podział poszczególnych zakresów i doskonała koordynacja działań, a przede wszystkim zastosowanie materiałów o bardzo wysokiej jakości spowodowały wykonanie obiektu w oczekiwanym terminie i z oczekiwaną starannością. Zgodnie z powyższym nieprzypadkowo do realizacji został wybrany sprawdzony system aluminiowy Reynaers. Sprawdzony, ponieważ każde nowa torskie rozwiązanie, a za takie można uznać system opracowany pod kątem obiektu Ambar, jest projektowany i weryfikowany przez grupę doświadczonych inżynierów i testowany w specjalnym laboratorium w Belgii (Instytucie Reynaers).
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Architekt
- Sobrellano Arquitectos
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- Bellapart SAU
Fotograf
- Wenzel
Inny interesariusz
- Sander Laudy (Authors)