- Bernando Sanchez
- Joanna Dinis
- Zoi Karakinari
Villa Syvota nad morzem
Urok tej greckiej willi jest niezaprzeczalny. Roztaczają się z niej spektakularne widoki i ma ponadczasowy, współczesny wygląd. Znajduje się w Igoumenitsa, miejscowości na wybrzeżu Północnej Grecji. Została zaprojektowana zgodnie z tradycją regionu, ale wykorzystuje również nowoczesne elementy i rozwiązania.
Cztery budynki, które składają się na kompleks Villa Syvota, stały niewykończone przez kilka lat ze względu na kryzys ekonomiczny w Grecji. Obecny właściciel kupił nieruchomość w 2015 roku. Od początku planował stworzyć tu spokojne, prywatne osiedle, a jeden z domów przeznaczył dla własnej rodziny. Miało to być miejsce do odpoczynku, pozwalające na ucieczkę od codzienności. Dbałość o prywatność miała być połączona z otwarciem domu na spektakularne widoki.
Zakończeniem budowy zajęła się firma Dinis Real Estate and Development, która wzięła również udział w modyfikacji projektu razem z lokalnymi partnerami, w tym pracownią Spinian de Sanchez Exterior Architect. Czasu było mało, wszystkie prace trzeba było skończyć w półtora roku.
Otworzyć dom na przestrzeń
Cegła i kamień na elewacji tworzą mur strzegący prywatności, ale głównym architektonicznym wyzwaniem stało się stworzenie połączenia wnętrza z zewnętrzem za pomocą przesuwnych drzwi tarasowych. Aluminiowe profile były oczywistym wyborem klienta, bo sprawiają, że ramy okienne wyglądają prosto i pasują do minimalistycznego designu wybranego dla tej greckiej willi.

Wybór systemu okien przesuwnych był najważniejszy dla całego wystroju. Donatos Dinis z Dinis Real Estate and Development Group opowiada, że wraz z inwestorem sprawdzili wiele produktów i ostatecznie wybrali system Reynaers Aluminium ze wzglądu na to, że tylko ten był w pełni przetesowany, kompletny i jednocześnie w dobrym stosunku jakości do ceny. - Nasz klient kocha ten system, bo zawdzięcza mu niczym nieograniczone widoki. Tylko z tym systemem i jego wąskimi profilami można było to osiągnąć - powiedział Dinis.
Nasz klient kocha ten system, bo zawdzięcza mu niczym nieograniczone widoki.
Okna tarasowe, wykorzystujące system Hi-Finity Reynaers Aluminium, zostały wyprodukowane przez lokalnego producenta, firmę Simpas. Wybrano wersję z podwójnym strukturalnym przeszkleniem, elektrycznie otwieraną. Hi-Finity daje możliwość stworzenia szklanej ściany od podłogi do sufitu, ma też ergonomicznie zaprojektowane klamki i ukryty system zamykania.
W standardowo otwieranych oknach zastosowano system CS 77-HV, wariant CS 77, z ukrytym skrzydłem. Ramy skrzydła nie widać od zewnątrz, bo zasłania ją profil ościeżnicy. Wariant wzorniczy "ukryte skrzydło" można łączyć z wieloma elementami funkcyjnymi.

Wyzwania na placu budowy
W trakcie realizacji pojawiło się wiele praktycznych kwestii związanych z instalacją nowoczesnego systemu okiennego w istniejącym już budynku. Żeby zachować czysty widok, potrzebne było szerokie otwarcie. To wymagało specjalnej belki, wzmocnionej włóknem węglowym. Żeby nic nie ograniczało widoku, rynny ukryto również w konstrukcji budynku.
Efekt robi wrażenie. Dom, tradycyjny w formie i skali, wprowadza mocne nowoczesne elementy w lokalną architekturę.
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Architekt
- Bernando Sanchez
- Joanna Dinis
- Zoi Karakinari
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- Simpas - Architectural aluminium & glazing systems
Fotograf
- CineMatic Hellenic Media - Dimitrios Liopiaris
Inny interesariusz
- Donatos Ntinis - Real Estate & Development (General contractors)
- Donatos Dinis (Wykonawcy projektu)
- Vrakas Spiros (Investors)