- Marcin Czowicki
Nowa Magdalenka
Stare, piękne sosny, niezwykłe zapachy lasu, szum gałęzi, śpiew ptaków. Działki, na których powstały domy w ramach założenia Nowa Magdalenka, wyglądają magicznie. Równie niezwykłe są same budynki, ze swoją przemyślaną architekturą, maksymalnie wykorzystującą naturalne światło i walory tego miejsca.
Magdalenka to miejscowość tuż pod Warszawą, dobrze skomunikowana i z dobrą infrastrukturą dla mieszkańców. Powstała w latach 30. XX wieku jako wzorcowe osiedle i do dziś widać w jej rozplanowaniu szlachetne założenia – dużo zieleni, wygodny rozkład dróg, przemyślane podejście do planowania przestrzennego.
Domy w ramach osiedla Nowa Magdalenka, które stanęły na leśnych działkach, w minimalnym stopniu ingerują w otoczenie. Takie właśnie było założenie projektowe – formą architektoniczną, kolorami i doborem materiałów elewacji miały wkomponowywać się w to, co je otacza. Budynki wtapiają się w las i wychodzą mu naprzeciw – wielkimi przeszkleniami, schodzącymi w dół tarasami. Nie przytłaczają skalą, choć kryją duże wnętrza. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą żyć w bliskości z naturą, ale nie chcą rezygnować z żadnych udogodnień.
Przyroda przede wszystkim
Architekt, Marcin Czowicki, stworzył domy w zabudowie bliźniaczej, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, bo w stronę ulicy skierowane są krótszą elewacją. Na dużych działkach o kształcie wydłużonego prostokąta stanęły pojedyncze budynki o wspólnej, najniższej kondygnacji. – Chciałem stworzyć miejsce z szacunkiem dla otoczenia, takie, w którym dominować będzie natura – mówi architekt. – Dlatego samochody po wjeździe na działkę dosłownie znikają. Nie widać ich, ale też nie słychać.
Szerokim, wygodnym podjazdem wjeżdża się na kondygnację przyziemia. Tam można zaparkować i to z wygodami – na końcu pasażu znajduje się zwrotnica. Nie trzeba wykręcać, cofać – wystarczy nacisnąć przycisk, żeby zaparkowany na zwrotnicy samochód obrócił się o 180 stopni. Takie rozwiązanie pozwoliło też oszczędzić drzewa na działkach, dzięki temu, że droga dla samochodów została zredukowana do minimum.
Światło i aluminium
- Problemem wielu domów ulokowanych na leśnych działkach jest często niedostatek światła – mówi Marcin Czowicki. – W Nowej Magdalence zadbaliśmy o to, żeby do wnętrz docierało jak najwięcej słońca, głównie przez ogromne, osiągające wysokość dwóch kondygnacji przeszklenia prowadzące na tarasy. Wszędzie zastosowaliśmy aluminiowe okna, dzięki czemu ramy mogą być bardzo wąskie, a przeszklenia naprawdę duże.
Efektowne są nie tylko przeszklone fasady przy tarasach, ale też panoramiczne okna w pokojach na piętrze czy poziome okna tworzące pas od północno-wschodniej strony. Co ciekawe, w projekcie świetnie sprawdził się system ścian osłonowych CW 50, stosowany zazwyczaj w wysokich biurowcach – dzięki temu wysoka, przeszklona konstrukcja z otwieranymi na taras drzwiami ma odpowiednią stabilność i zapewnia doskonałą izolację. I jednocześnie – fantastycznie wygląda.
W pozostałych miejscach wykorzystano system SlimLine 38, który ma wyjątkowo, nawet jak na aluminiowe okna, smukłe profile, dzięki czemu konstrukcja okienna jest lekka, elegancka i minimalistyczna. Komfort użytkowania zwiększają automatyczne siłowniki – dzięki ich zastosowaniu możliwe było też zaprojektowanie większych przeszkleń, a dodatkowo zamykanie bądź uchylanie okien można zintegrować z systemem „domu inteligentnego”.
Przestrzeń bez ograniczeń
Wyjść do ogrodu można przez zawieszone na bryle budynku, kaskadowe tarasy lub schodami po przeciwległej stronie. Na piętrze-antresoli zaplanowano łazienki i sypialnie. Na poziomie garażowym jest jeszcze pomieszczenie gospodarcze i miejsce np. na dodatkowy pokój, saunę, fitness lub garderobę.
Przyjazne środowisku
Domy wyposażone są we wszelkie nowoczesne systemy i zapewniają maksymalny komfort. To nowoczesne, wydajne energetycznie budownictwo – wykorzystujące maksymalnie naturalne światło i chroniące wnętrza zarówno przed przegrzewaniem, jak i wychładzaniem już poprzez samą architekturę, ustawienie względem stron świata i dobór komponentów budowlanych. Okna Reynaers Aluminium są nie tylko wykonane z aluminium, czyli materiału, który jest przyjazny środowisku, ale zapewniają również bardzo dobrą izolacyjność termiczną.
Wieczne wakacje
Nowa Magdalenka o każdej porze dnia i roku wygląda pięknie. Tutaj budzi się i zasypia słuchając ptaków, wiatru i spadających szyszek i ciesząc wolnością od miejskiego hałasu i pośpiechu. Słońce krąży wokół budynków od świtu do zachodu, zaglądając w kolejne okna i rozjaśniając pomieszczenia. Wracając do domu trafia się do innej rzeczywistości, w której łatwo zapomnieć o wymagającym nieustannej aktywności świecie i poczuć się jak na wiecznych wakacjach.
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Architekt
- Marcin Czowicki