- PBPA Projekt
Warsaw Unit
Warsaw Unit to jeden z najnowocześniejszych kompleksów biurowych zlokalizowany w centrum Warszawy przy rondzie Daszyńskiego. Został oddany do użytku w maju 2021 r. Projekt budynku zaprojektowali architekci z PBPA Projekt, zaś inwestorem jest Ghelamco Poland.
Unikatowa atrakcja na ostatnim piętrze wieżowca
Budynek liczy 202 metry wysokości i jest jednym z najwyższych budynków w stolicy. Posiada imponującą powierzchnię użytkową wynoszącą 59 000 m², rozlokowaną na 46 piętrach. Nazwa projektu nawiązuje do architektury wieżowca oraz jego modernistycznych korzeni (a dokładniej do Unité d'Habitation - kultowego bloku w Marsylii zaprojektowanego przez Le Corbusiera).
Jednym z unikalnych elementów kompleksu jest Skyfall Warsaw, znajdujący się na 46. piętrze. Jest to punkt widokowy połączony z podniebnym barem i nietypową platformą ze szklaną podłogą, która wychyla się w stronę ulicy o 15 stopni. Umieszczony aż 180 metrów nad ziemią Skyfall gwarantuje odwiedzającym ekstremalne przeżycia, tym bardziej, że jest to jedyne tego typu miejsce w Europie. Podobna atrakcja znajduje się dopiero za oceanem, w Chicago, w budynku Willis Tower.
Komfortowe i inspirujące miejsce pracy
„Dążymy do tworzenia przestrzeni, które nie tylko odpowiadają na potrzeby biznesu, ale również dbają o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie pracowników. Projektując Warsaw UNIT przyświecało nam stworzenie inspirującego miejsca pracy, sprzyjającego kreatywności i rozwojowi oraz spełniającego najbardziej wyśrubowane wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Widzimy, że najemcy coraz częściej doceniają ekologiczny, energooszczędny i niskoemisyjny charakter budynku, który jest szczególnie istotny pod kątem rosnącego znaczenia ESG. Warsaw UNIT jest sztandarowym przykładem takiego podejścia, co potwierdzają liczne prestiżowe certyfikaty na najwyższym możliwym poziomie, w tym m.in. BREEAM z oceną Outstanding czy pierwszy w Polsce WELL Core Platinum” – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Pierwsza w Polsce kinetyczna elewacja Dragon Skin
Niezwykle ciekawym elementem architektury Warsaw UNIT jest zastosowana w części budynku fasada Dragon Skin (nie jest to rozwiązanie Reynaers Aluminium), czyli kinetyczna fasada złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek. Elewacja widocznie reaguje na każdy, nawet najdelikatniejszy powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni unikalne obrazy „ożywione” przez siły natury.
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Architekt
- PBPA Projekt
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- BUMA Factory
Inny interesariusz
- Appolo Invest Sp. z o.o (GHELAMCO) (Investors)
- RC Projekt Sp. z o. o Sp.k. (Other)