- KM Rubaszkiewicz Sp. z o.o.
Narvil Hotel
Hotel Narvil, to nowy kompleks wypoczynkowy, który powstał w małym miasteczku Serock, oddalonym o 40 km od Warszawy. Jednym z istotnych aspektów inwestycji, jest jej malownicze położenie. Hotel Narvil został zbudowany nad rzeką Narew, niedaleko Jeziora Zegrzyńskiego, a otacza go las dębowo-sosnowy. W pobliżu znajdują się również plaże i inne kurorty wypoczynkowe, które od lat przyciągają tłumy wczasowiczów z Warszawy.
Projekt pracowni KM Rubaszkiewicz był realizowany latach 2010 - 2012. Obiekt został zaprojektowany przez architektów Konrada Rubaszkiewicza i Monikę Ambrożej, we współpracy z architektami Anną Wilk i Rafałem Pieton. Hotel Narvil wyróżnia się bogatą ofertą usług, wysokim standardem oraz najwyższej jakości wyposażeniem. Hotel oferuje swoim gościom liczne atrakcje. Część hotelowa składa się z 332 pokoi i apartamentów. Na terenie budynku znajduje się również duży basen z saunami, salon SPA oraz strefa wypoczynkowa. Dla miłośników sportu, przygotowano siłownię, a także sale do gry w squasha, kręgle i billard. Na terenie obiektu znajduje się również kawiarnia, restauracja oraz duża, 3-poziomowa sala bankietowa o powierzchni 600 m2, będąca w stanie pomieścić nawet 450 osób. Narvil, to także duże centrum konferencyjne, zapewniające kompleksową obsługę różnego rodzaju konferencji, seminariów czy szkoleń, a także innych imprez. Kompleks składa się z 32 sal konferencyjnych, znajdujących się na trzech piętrach. Największa z nich ma powierzchnię 1,650 m2, sześć metrów wysokości i może być podzielona na sześć mniejszych pomieszczeń. Część konferencyjna, wyposażona jest w niezbędny sprzęt oraz systemy multimedialne. Niedaleko kompleksu, znajdują się korty tenisowe oraz kilkupoziomowy parking. Tereny zielone wokół hotelu pozwalają gościom w pełni się zrelaksować i odpocząć w otoczeniu pięknych krajobrazów. Nad rzeką Narew znajduje się również plaża. W najbliższych latach, planowane jest stworzenie przystani, dzięki której goście będą mogli uprawiać sporty wodne.
Teren wokół projektu ma naprawdę duży potencjał. W 1963 roku, u zbiegu dwóch rzek, wybudowano duży zbiornik retencyjny. Został on nazwany Jeziorem Zegrzyńskim. W kolejnych latach, na terenie wokół jeziora powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, przystanie oraz obiekty Sporto e. Wraz z upływem lat, nie wszystkie z nich przetrwały. Niektóre zostały zamknięte, inne zniszczone, a pozostałe nadal działają, jednak oferowane przez nie usługi mają niższy standard. Nowy hotel, to być może zapowiedź przyszłej odbudowy potencjału turystycznego tego regionu. Z całą pewnością, kompleks ten stanowi inspirację i zachętę dla innych inwestorów. Hotel Narvil odważnie ściera się z naturalnym krajobrazem. Jego konstrukcja znacznie odbiega od lokalnego stylu architektonicznego. W budynku można zauważyć tylko niewielkie odniesienia do stylu modernistycznego, prezentowanego przez sąsiednie ośrodki wypoczynkowe. Styl hotelu jest znacznie bardziej nowoczesny, niż można by się było spodziewać po współczesnych projektach w tym regionie. Architekci w oryginalny sposób zmodyfikowali modne formy architektoniczne, stosowane na całym świecie, jednocześnie zachowując duży umiar. Wykorzystali oni nowoczesne rozwiązania technologiczne, nie zapominając jednak o unikalnych wzorach, zaczerpniętych wprost z natury.
Organiczna fasada
Elementem charakterystycznym budynku jest jego fasada, posiadająca złożoną, dynamiczną strukturę. Zgodnie z założeniami głównego projektu, stanowi ona odbicie lasu. Geometryczna faktura fasady została zainspirowana przez gałęzie drzew. Takie rozwiązanie pozwoliło architektom oddzielić mieszkalne skrzydło budynku od części konferencyjno-wypoczynkowej. Konstrukcja o tak złożonym sposobie szklenia wymagała zastosowania zaawansowanych technologii oraz wielkiej dbałości o szczegóły. Ważnym elementem projektu, było wyraźne oddzielenie struktury organicznej od prostych form, zastosowanych w innych częściach budynku. Dynamikę konstrukcji podkreślają białe elementy, znajdujące się pomiędzy oknami. Inne części budynku posiadają proste okna, a zastosowane w nich ciemniejsze barwy stanowią tło dla form ekspresyjnych. Aby jeszcze bardziej podkreślić formy poziome, zastosowano ogromne, poziome panele szklane, a na tarasach zamontowano przezroczyste szklane balustrady, których narożniki ykonano z giętego szkła Do budowy hotelu Narvil wykorzystano materiały naturalne. Kamień, drewno, szkło oraz beton dopełnia zielony dach, a także tarasy porośnięte bujną roślinnością, dzięki czemu całość idealnie komponuje się z otoczeniem, stanowiąc dowód na to, że natura i architektura mogą ze sobą współgrać. Udało się zachować wiele starych drzew Dzięki przezroczystej fasadzie, są one widoczne z wnętrza budynku. W rezultacie, zastosowanie zaawansowanych technologii pozwoliło podkreślić walory krajobrazu naturalnego, otaczającego budynek, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku obiektów wypoczynkowych.
Involved stakeholders
Architekt
- KM Rubaszkiewicz Sp. z o.o.
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- Bogard Ryszard Szulc i Wspólnicy
Fotograf
- Piotr Kopyt
Inny interesariusz
- budimex (General contractors)
- Maciej Czarnecki (Authors)