Pierres Vives
"Drzewo poznania", płyta drukowana czy futurystyczny statek kosmiczny? Przez wiele lat budynek Pierres Vives building w Montpellier, Francja, był porównywany do różnych obiektów. Jedno jest pewne: to unikalne dzieło uznanej architekt Zahy Hadid jest tak samo spektakularne, jak funkcjonalne. Nachylona, projektowana na zamówienie fasada wykonana przez Reynaers Aluminium stanowi źródło inspiracji dla pracowników i gości tego wielofunkcyjnego obiektu.
Zaha Hadid Architects zaprojektowali kompleks Pierres Vives (lub “Żywe kamienie”) jako powalone drzewo o długości 200 metrów, którego gałęzie tworzą główne wejścia do budynku. Obiekt mieści stowarzyszenia sportowego departamentu Hérault, a także podziemne archiwa i nowoczesną bibliotekę multimedialną. Nachylone fasady "centrum wiedzy" mają prawdziwie hipnotyzujacą siłę uwidaczniajacą się podczas prób złożenia skomplikowanej trójwymiarowej układanki z betonu i szkła w jedną całość.
I cóż to za układanka: wyjątkowe fasady składają się z ponad tysiąca prefabrykowanych betonowych elementów o różnych kształtach i wielkością. Architekt projektu Stephane Hof tłumaczy kompleksowość projektu: “Z uwagi na stopień skomplikowania wzoru fasady, potzebowaliśmy szczególnego rozwiązania stanowiącego ogniwo łączące pełne krzywizn elementy betonowe i szkło. Mieliśmy szczęście, że Reynaers Aluminium dostarczyła nam wykonane na zamówienie ściany osłonowe".
Potrzebowaliśmy wyjątkowego rozwiązania łączącego elementy betonowe o różnych kształtach i panele szklane. Takie rozwiązanie otrzymaliśmy od Reynaers Aluminium.
Nowa definicja ulubionego obiektu wszechczasów
Wykonaliśmy wszystkie obliczenia za was. 14 000 metrów kwadratowych profili aluminiowych pokrywających fasadę i biegnących przez trzy kondygnacje. Niektóre ułożone pionowo, inne pod kątem prawie 36 stopni. Aby sprostać temu wyzwaniu, opracowaliśmy dedykowane rozwiązanie oparte o popularny system ConceptWall 50. Nasz Zespół Projektowy przeprojektował ścianę osłonową o wysokim potencjale adaptacyjnym dodając ukryty system mocowań do przeszkleń, co przełożyło się na możliwość instalacji “ConceptWall 70” pod dużym nachyleniem, tak jak w projekcie Pierres Vives.
Musieliśmy wyginać niektóre profile ręcznie, aby dopasować je do nachylenia fasady. Ale pod koniec wszystkie elementy układanki udało się dopasować do siebie.
Z pewnością nasze drzewo poznania nie podzieliło się jeszcze z nami całą swoją mądrością. Jeżeli będziecie w południowej Francji, pamiętajcie o odwiedzeniu centrum Pierres Vives w Montpellier. Przyjrzyjcie się skomplikowanej fasadzie z betonu i szkła, dziełu Reynaers Aluminium, i czerpcie z niego swoją inspirację.
Użyte systemy Reynaers
Involved stakeholders
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- TOSONI LINO S.P.A.
Fotograf
- Hélène Binet
Inny interesariusz
- Department de l'Herault (General contractors)