ArtGen
Dzielnica Pragi Holešovice, położona na półwyspie w zakolu rzeki Wełtawa, zmieniła się nie do poznania od ubiegłego stulecia. Stara, przemysłowa dzielnica klasy robotniczej stała się kulturalnym i administracyjnym centrum Pragi. Pośród formalnej urbanistycznej zabudowy tego obszaru teraz znaleźć można kilka obiektów architektonicznych, które powstały w ciągu ostatnich 20 lat. Należy do nich prestiżowe centrum sztuki DOX oraz przekształcony w budynek biurowy stary kompleks browarniczy. Ostatnim ukończonym projektem jest monumentalne centrum administracyjne ArtGen, będące miejscem pracy, sztuki i odpoczynku.
Obiekt ArtGen, wykonany przez firmę PPF Real Estate, powstał na niezagospodarowanym terenie bulwaru Argentinská, niedaleko targowiska Holešovice. Kompleks biurowy oferuje 23 000 metrów kwadratowych pomieszczeń na wynajem i składa się z dwóch oddzielnych budynków – geometrycznego „Gen” (trzy sześciokondygnacyjne bloki połączone w jedną konstrukcję) oraz dynamicznego, dziewięciokondygnacyjnego „Art”, który oddziela ruchliwą ulicę Argentinská od spokojniejszej okolicy mieszkaniowej znajdującej się za kompleksem. Pomiędzy tymi dwoma budynkami stworzono zielony plac, który nadaje miejscu nowy miejski charakter. - Stworzyliśmy ArtGen jako przestrzeń miejską, która ciągle tętni życiem. Chcieliśmy, aby budynek był wyjątkowy, optymistyczny i aby posiadał indywidualny charakter. Dlatego też stworzyliśmy wiele miejsc, w których można usiąść, poczytać książkę lub pogawędzić z kolegami z pracy.
Ekspozycja sztuki
Firma PPF Real Estate zleciła agencji CMC architects, jednej z największych i najbardziej aktywnych czeskich firm architektonicznych, zaprojektowanie budynku administracyjnego, który przyciągnąłby klientów o wyrafinowanych gustach - swoją korzystną lokalizacją, swobodnym charakterem oraz koncepcją nawiązującą do sztuki. Zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz wystawiono starannie wybrane eksponaty, w tym prace znakomitych czeskich artystów takich jak Jakub Berdych, Jan Uldrych czy Jan Novotný. „Od samego początku naszym założeniem było wprowadzenie sztuki do biur.
W tej części Pragi łączymy sztukę, nowoczesną architekturę oraz ponadczasowe podejście, które dopełnia doskonały dostęp do centrum miasta. Sztuka towarzyszy wszystkiemu, co związane jest z ArtGen i stanowi również część projektu architektonicznego obydwu budynków,” wyjaśnia Michal Dostál, dyrektor ds. marketingu PPF Real Estate. „Z uwagi na lokalizację w niesamowitej, zmieniającej się części Pragi, strategia urbanistyczna była jasna: wyjątkowa struktura rzeźbionego budynku wejściowego, przypominającego wieżę, w połączeniu z mniejszą konstrukcją blokową, zintegrowaną z otoczeniem,” podkreśla architekt CMC, David Chisholm, który założył firmę z kolegą z branży, Vítem Máslo. Budynek Art dominuje w projekcie. Architekci wpletli ekspresję i dynamizm w stalową i szklana fasadę. Tworzy to wrażenie, jakoby statyczna fasada budynku poruszała się, jak gdyby architektura zmieniła się w płynną emulsję. Stworzenie tak dynamicznej formy możliwe było dzięki użyciu stalowych profili, biegnących ukośnie po fasadzie. Tworzą one silny graficzny akcent budynku. Zaokrąglone krawędzie oraz pochyły dach budynku Art naśladują naturalne, organiczne formy, które obecnie dominują w regionu obszaru Holešovice.
Gen kontrastuje z dynamiczną energią Art i jest przykładem bardziej racjonalnej i kontrolowanej ekspresji
Racjonalna ekspresja
„Gen kontrastuje z dynamizmem Art, i został stworzony z zamiarem bardziej racjonalnej i kontrolowanej ekspresji, jako że zamyka kompleks i wraz z sąsiednimi budynkami tworzy pierzeję ulicy. Gen został zainspirowany prostotą oraz funkcjonalnością całej dzielnicy, za którą stoi dziedzictwo kultury przemysłowej” – wyjaśnia David Chisholm. Te dwa budynki mają kontrastujące ze sobą formy, ale wzajemnie się uzupełniają, a łączy je między innymi stonowana industrialna kolorystyka. Pomiędzy nimi znajduje się przewiewna, otwarta zielona przestrzeń, która równoważy architektoniczne bryły ArtGen z otoczeniem. To doskonałe miejsce do odpoczynku i zabawy. „Centralny plac otaczają mniejsze uliczki i zielone wysepki, gdzie ludzie w środku dnia mogą znaleźć zaciszne miejsce w cieniu drzew lub spędzić czas z kolegami z pracy podczas popołudniowej przerwy – dodaje architekt. „W ArtGen wykorzystano wiele nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska technologii – w tym na przykład, wykorzystanie wody deszczowej w toaletach” – dodaje Dostál. Prestiżowy certyfikat LEED Gold potwierdza, że ArtGen jest budynkiem doskonałym. Odznaczenie to daje naszym klientom pewność, że jest on obiektem przyjaznym dla środowiska, ale również potwierdza jego jakość” – podkreśla architekt.
CMC ARCHITECTS
David Chisholm urodził się w 1960 w Stanach Zjednoczonych. Wspólnie z czeskim architektem Vít Máslo (1964) w 2003 założył firmę CMC architects (Chisholm Maslo Company). To międzynarodowe studio z siedzibą w Pradze zajmuje się projektowaniem środowiskowym, planowaniem urbanistycznym oraz architekturą. Firma realizuje wiele projektów w różnych krajach: oprócz Czech, również w Niemczech, Czarnogórze, Rumuni, USA, Ukrainie oraz Wietnamie. Zespół CMC składa się z inżynierów, architektów oraz artystów i do tej pory współpracował ze znanymi firmami, takimi jak Atelier Jean Nouvel, MVRDV, ARUP czy Norman Foster. „Architektura to styl życia, filozofia pozytywnej interakcji ze złożonym światem, ludźmi i miejscami. Aspirujemy do tego, aby inspirować, zostawiając w czasie naszego życia ślady energii i atmosfery tworzonych przez nas prac” – mówi Chisholm.
Użyte systemy Reynaers
- CS 86-HI (c)
Involved stakeholders
Wykonawca konstrukcji aluminiowych
- Mechanika
Fotograf
- Marek Hrubý
Inny interesariusz
- Syner (General contractors)
- Art Office Gallery (Investors)
- Adam Stech (Authors)